VšĮ Žemaitijos turizmo informacijos centras

Biržuvėnų dvaro sodyba

Dvarai

Kontaktai

Darbo laikas:
II 09:00 — 18:00
III 09:00 — 18:00
IV 09:00 — 18:00
V 09:00 — 18:00
VI 09:00 — 18:00
VII 09:00 — 18:00

Šiandien Biržuvėnai – vertingas XVIII–XIX a. stambios medinės dvaro sodyba, atspindinti natūralią tokių sodybų raidą feodalizmo laikotarpiu. Ji visiškai išlaikė visas būdingas šioms sodyboms dalis (reprezentacinę, ūkinę, gamybinę ir gyvenamąją zonas) su palyginti gerai išsilaikiusiu tradiciniu jų užstatymu. Pastatų architektūra atspindi dvaro sodybos daugiau kaip 200 metų laikotarpio vystymosi raidą, apimančią baroko, klasicizmo meno kryptį. Vertingiausi iš pastatų – XVIII a. dvaro reprezentacinėje dalyje esantys pastatai.

Šis dvaras buvo ne kartą remontuotas, o didžiausia rekonstrukcija įvyko XIX a. viduryje. Dvaras labai nukentėjo sovietmečiu, kai jo teritorijoje buvo tarybinio ūkio centras, daugelis pastatų naudota ne pagal paskirtį. Dvaro ponų namas 2004 m. pabaigoje sudegė. Iki gaisro ponų name buvo įsikūrusi biblioteka ir muziejinė ekspozicija. 2005 m. Biržuvėnų dvare iškastas grafų Gorskių giminės porcelianas – iš viso 290 porcelianinių indų bei dvi sidabruotos vazos šampanui, kurios perduotos saugoti Žemaičių vyskupystės muziejui. Didžioji dalis rastojo porceliano – XIX a. Saksonijos manufaktūros dirbiniai.

Biržuvėnų dvaro ponų namas atstatytas 2011 m. Stengtasi išsaugoti rekonstruoto ponų namo autentiką. Po gaisro dvarą teko atstatyti šiuolaikinėmis medžiagomis. Namą puošia senovinio stiliaus baldai. Čia yra išlikę autentiški židiniai su XVIII a. kokliais, kaminas, grindų plytelės. Taip pat įrengta ir namo mansarda, kurioje daugiausia buvo gyvenamieji kambariai. Vienoje svetainėje įsikūrė biblioteka. Lankytojai galės pamatyti svetainės ir virtuvės indaujas, ponų miegamąjį, kabinetą ir kitas patalpas. Netoli ponų namo atstatyti oficina, arklidė ir vežiminė.

Objektas pritaikytas negalią turintiems žmonėms.

 

Nuo 2024 metų Žemaitijos turizmo informacijos centras tapo Biržuvėnų dvaro sodybos valdytoju.

Biržuvėnų dvaro sodyba - unikali medinė dvaro sodyba, išlaikiusi visas šioms sodyboms būdingas dalis su tradiciniu jų užstatymu. Tai traukos objektas kiekvienam turistui, besidominčiam Lietuvos dvarų istorija, jų architektūra ar ten gyvenusiais žmonėmis.

Biržuvėnų dvaro sodyboje steigiamas Meno ir edukacijų centras, kuriame įsikurs dvaro valdytojų Gorskių ekspozicija, bus pasakojamos XIX a. menančios istorijos, sėdama prie tą laikmetį menančio vaišių stalo, prisimenama to laiko stilistika ir gyvensena. Netrukus Biržuvėnų dvare atsivers naujos erdvės edukaciniams užsiėmimams, vietos menininkų rezidavimui ir kūrybai, ramų poilsį dvare ras piligrimai, keliaujantys Camino Lituano keliu. Biržuvėnų dvare bus teikiama ir informacija apie Telšių rajono lankomus objektus, organizuojamos ekskursijos, parodos, muzikiniai vakarai ir koncertai, atitinkantys to laikmečio dvasią, bus vykdomi įvairūs edukaciniai užsiėmimai tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus asmenims.

Atsiliepimai

Komentuoti