Šiandien Biržuvėnai – vertingas XVIII–XIX a. stambios medinės dvaro sodyba, atspindinti natūralią tokių sodybų raidą feodalizmo laikotarpiu. Ji visiškai išlaikė visas būdingas šioms sodyboms dalis (reprezentacinę, ūkinę, gamybinę ir gyvenamąją zonas) su palyginti gerai išsilaikiusiu tradiciniu jų užstatymu. Pastatų architektūra atspindi dvaro sodybos daugiau kaip 200 metų laikotarpio vystymosi raidą, apimančią baroko, klasicizmo meno kryptį. Vertingiausi iš pastatų – XVIII a. dvaro reprezentacinėje dalyje esantys pastatai.
Šis dvaras buvo ne kartą remontuotas, o didžiausia rekonstrukcija įvyko XIX a. viduryje. Dvaras labai nukentėjo sovietmečiu, kai jo teritorijoje buvo tarybinio ūkio centras, daugelis pastatų naudota ne pagal paskirtį. Dvaro ponų namas 2004 m. pabaigoje sudegė. Iki gaisro ponų name buvo įsikūrusi biblioteka ir muziejinė ekspozicija. 2005 m. Biržuvėnų dvare iškastas grafų Gorskių giminės porcelianas – iš viso 290 porcelianinių indų bei dvi sidabruotos vazos šampanui, kurios perduotos saugoti Žemaičių vyskupystės muziejui. Didžioji dalis rastojo porceliano – XIX a. Saksonijos manufaktūros dirbiniai.
Biržuvėnų dvaro ponų namas atstatytas 2011 m. Stengtasi išsaugoti rekonstruoto ponų namo autentiką. Po gaisro dvarą teko atstatyti šiuolaikinėmis medžiagomis. Namą puošia senovinio stiliaus baldai. Čia yra išlikę autentiški židiniai su XVIII a. kokliais, kaminas, grindų plytelės. Taip pat įrengta ir namo mansarda, kurioje daugiausia buvo gyvenamieji kambariai. Vienoje svetainėje įsikūrė biblioteka. Lankytojai galės pamatyti svetainės ir virtuvės indaujas, ponų miegamąjį, kabinetą ir kitas patalpas. Netoli ponų namo atstatyti oficina, arklidė ir vežiminė.
Objektas pritaikytas negalią turintiems žmonėms.
Atsiliepimai