VšĮ Žemaitijos turizmo informacijos centras

Telšių stačiatikių Šv. Mikalojaus cerkvė

Bažnyčios

Kontaktai

Telšių stačiatikių Šv. Mikalojaus cerkvė yra savo architektūriniu stiliumi vienas labiausiai išskirtinių Lietuvos sakralinės paskirties pastatų.

Pirmąkart šv. Mikalojaus stačiatikių cerkvė Telšiuose pastatyta 1867 m. ant Vilniaus kalvos, nugriovus katalikų bažnyčią ir sunaikinus senąsias miesto kapines. Vietinių nepasitenkinimu buvo pateikta peticija Rusijos carui, deja, nieko nepasiekta. Po daugiau kaip 70 metų, 1932 m. Lietuvos Respublikos Aukščiausiojo tribunolo sprendimu cerkvė perduota katalikams.

1935 m. stačiatikių bendruomenė, gavusi už šį sprendimą kompensaciją, įsigijo sklypą šiaurinėje miesto dalyje ir pasamdė architektą Vsevolodą Kopylovą naujai cerkvei.

Šv. Mikalojaus cerkvė pastatyta kubistiniu stiliumi. Jos planinės struktūros pagrindas – 1000 m3 tūrio kubo formos erdvė, vainikuota svogūniniu kupolu ir apjuosta masyviu, laužytu, kubizmo stiliui būdingu karnizu. Iš senosios cerkvės XIX a. į ją perkeltas trijų aukštų ikonostasas.

Cerkvė Telšių regione ir visos Lietuvos architektūroje yra išskirtinė kubizmo stiliaus panaudojimu, kas Lietuvoje yra unikalus atvejis.

Objektas pritaikytas negalią turintiems žmonėms.

Atsiliepimai

Komentuoti