VšĮ Žemaitijos turizmo informacijos centras

Spektaklis ,,Sibiro haiku"

Spektakliai

SIBIRO HAIKU (rež. Augustas Gornatkevičius)

Pagal J. Vilės ir L. Itagaki knygą „Sibiro haiku“
◊ 2023 m. Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurso laimėtojas

Geriausia 2018 m. knyga vaikams pripažinta Jurgos Vilės ir Linos Itagaki komiksų knyga „Sibiro haiku“ randa būdą jautriai ir be pagrąžinimų pasakoti vaikams apie tremties žiaurumus ir jos kasdienybę. Spektaklio, kaip ir knygos, centre – vaikų išgyvenimai ir vaiko žvilgsnis į tremtį.

Knygos veikėjas Algiukas svajoja palakioti po pasaulį su savo draugu žąsinu Martynu. Netrukus taip ir nutinka, tačiau visiškai kitaip nei jis galvojo. Ankstyvą 1941 metų birželio rytą pulkas kareivių išverčia berniuką, jo sesę Dalią, tėtį Romą ir mamą Uršulę iš lovų ir liepia ruoštis kelionėn – taip lietuviai būriais ne savo noru iškeliauja į Sibirą. Vaiką užklumpa daugybė klausimų – kodėl juos ištremia? Kuo jie prasikalto? Kur tas Sibiras? Ten, tolimoje ir svetimoje šalyje, šeimai tenka išgyventi valgant sušalusias bulves, ašaromis sūdant sriubą ir dainomis šildant širdis. Ten gimsta tremtinių choras „Obuoliai“, ten dainuojant užauga sparnai, o viltis grįžti namo niekad neapleidžia.

„Spektaklį įkvėpusi Jurgos Vilės knyga „Sibiro haiku“ randa unikalią formą vaikams pasakoti apie itin sunkias tremties patirtis ir išgyvenimus per jų pačių žvilgsnį į šiuos žiaurumus. Spektakliu siekiame išlaikyti knygos žaidybiškumą, kuris šiems pasakojimams suteikia lengvumo, padaro juos prieinamesnius jaunajai auditorijai. Nagrinėdamas tremties temą spektaklis siekia ne tik apšviesti ar atpasakoti įvykius, tačiau ir padėti vaikams suvokti tai, kas atrodo nesuvokiama“, – sako jau ne pirmą spektaklį vaikams statantis režisierius Augustas Gornatkevičius.

A. Gornatkevičiaus teatrinė maniera paremta nuolatiniu humoro derinimu su rimtomis problemomis, kintančiu vizualumu, aktyviu fiziniu judesiu, žiūrovams atpažįstamų simbolių naudojimu, dramaturgijos klasikų praturtinimu šiuolaikinės nūdienos aktualijomis. Jaunosios kartos teatro režisierius Augustas Gornatkevičius sėkmingai įrodė, kad geba kurti ne tik suaugusių auditorijai, bet ir vaikams – už 2021 m. sukurtą spektaklį „Emilių Emilis“ režisierius pelnė Auksinio scenos kryžiaus nominaciją ir Fortūnos apdovanojimą.

Pasak režisieriaus, naujas jo darbas „Sibiro haiku“ prisideda prie tautinės atminties išlaikymo, jaunosios kartos moralinių normų formavimo, skatinant pilietinį sąmoningumą, gebėjimą suprasti, atjausti ir įkvėpti gyvenimui. Mirties, netekties, neteisybės temos rodosi sunkiausiai paaiškinamos vaikams, tačiau spektaklio komanda nuo jų nebėga, o siekia įprasminti per pagrindinio veikėjo bei jo draugų istorijas.

Kūrėjai:

Režisierius — Augustas GORNATKEVIČIUS
Dailininkė — Simona DAVLIDOVIČIŪTĖ
Kompozitorė — Jūra Elena ŠEDYTĖ
Šviesos dailininkas — Dainius URBONIS
Judesio koordinatorė — Gintarė ŠMIGELSKYTĖ
Režisieriaus asistentė — Regina GARUOLYTĖ
Prodiuserė — Rugilė PUKŠTYTĖ

Vaidina:

Miglė POLIKEVIČIŪTĖ, Augustė POCIŪTĖ, Gediminas RIMEIKA, Jolanta DAPKŪNAITĖ, Augustė ŠIMULYNAITĖ, Marius REPŠYS, Lukas MALINAUSKAS

 

Trukmė: 1 val. 20 min.

Premjeros data: 2023 m. spalio 20 d.

Spektaklis skirtas 8–12 m. vaikams

 

Rodymo data, laikas: 2024 m. gegužės 12 d. 16:00 val.

Vieta: Telšių Žemaitės dramos teatras

 Bilietai: https://www.ticketmarket.lt/lt/e/renginys/sibiro-haiku-zemaites-dramos-teatras-telsiai-bilietai