VšĮ Žemaitijos turizmo informacijos centras

Duris lankytojams atvėrė atsinaujinęs Biržuvėnų dvaras

Balandžio 10 – ąją Telšių rajone, Biržuvėnuose, vėl duris atvėrė atsinaujinęs Biržuvėnų dvaras – itin vertinga XVIII–XIX a. stambios medinės dvaro sodyba.

Oficialaus Biržuvėnų dvaro atidarymo metu sveikinimo žodį tarė Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, Žemaitijos turizmo informacijos centro direktorius Egidijus Vaškelevičius, Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorės pavaduotoja - vyriausioji muziejaus rinkinių kuratorė Eglė Tarvainytė, žemaitiškumo puoselėtojas ir gidas Andrius Dacys. Atidarymo metu savo darbus pristatė parodų „Istoriniai moters kostiumai“, „Kuršių genties atspindžiai: IX – XXI a.“, „Miesto ir miško kontrastai“ bei „Muzikantai“ autoriai E. Kukytė, A. Gurkšnis, A. Kairytė, L. Širvydienė. O kad į atidarymą būtų įnešta XIX a. dvasios ir to meto gyvensenos, po Biržuvėnų dvarą vyko ekskursijos, su dvaro poniomis, vyko XIX a. menančių patiekalų degustacija, skambant „Gyvenimo tonui“, kurį atliko grupė TONO DI VITA.

Dvaro valdytojas Žemaitijos turizmo informacijos centras sodyboje įkurdino Meno ir edukacijų centrą, kuriame įrengta dvaro valdytojų Gorskių ekspozicija, pasakojamos XIX a. menančios istorijos, susėdama prie tą laikmetį menančio vaišių stalo, prisimenama to laiko stilistika ir gyvensena. Biržuvėnų dvare atvertos naujos erdvės edukaciniams užsiėmimams, vietos menininkų rezidavimui ir kūrybai, ramus poilsis dvare siūlomas ir piligrimams, keliaujantiems Camino Lituano keliu. Čia įsikūrė ir Žemaitijos turizmo informacijos centro padalinys, nutolęs nuo Žemaitijos sostinės, bet teikiantis visą informaciją, reikalingą keliautojui, pakeleiviui ar turistui - dvare teikiama informacija apie Telšių rajono lankomus objektus, organizuojamos ekskursijos, parodos, muzikiniai vakarai ir koncertai, atitinkantys XIX a. laikmečio dvasią.

Biržuvėnų dvaro sodyba - unikali medinė dvaro sodyba, išlaikiusi visas šioms sodyboms būdingas dalis su tradiciniu jų užstatymu. Tai traukos objektas kiekvienam turistui, besidominčiam Lietuvos dvarų istorija, jų architektūra ar ten gyvenusiais žmonėmis. Sodyba visiškai išlaikė visas būdingas šioms sodyboms dalis (reprezentacinę, ūkinę, gamybinę ir gyvenamąją zonas) su palyginti gerai išsilaikiusiu tradiciniu jų užstatymu. Pastatų architektūra atspindi dvaro sodybos daugiau kaip 200 metų laikotarpio vystymosi raidą, apimančią baroko, klasicizmo meno kryptį. Vertingiausi iš pastatų – XVIII a. dvaro reprezentacinėje dalyje esantys pastatai.

Atsinaujinęs Biržuvėnų dvaras kviečia užsukti ir pamatyti dvaro valdytojams Gorskiams priklausiusius porceliano indus, kurie 1940 m. buvo sudėti į medinę dėžę ir užkastas žemėje kuriuos Gorskių palikuonė J. de Nagourski atkasė, pietų stalo, arbatos bei kavos gėrimo indai, pagaminti Meisseno porceliano manufaktūroje XVIII-XIX a. Biržuvėnų dvaro ponios kviečia ne tik susitikti, bet ir pasigrožėti parodomis, aplinka, išbandyti edukacijas.

Atidarymo akimirkos:

\

Atsiliepimai

Komentuoti