VšĮ Žemaitijos turizmo informacijos centras

Žydelių paieška mieste

Parsisiųsti GPX
Trumpai apie maršrutą
2.3 km
30 min.
Maršruto danga
100% Asfaltas
1% Žvyrkelis
1% Miško kelias
1% Vienvėžis

Surask penkis ,,žydukų“ medalius Telšių mieste ir susipažink su jų istorija.

Šie medaliai įprasmina žydų bendruomenės, gyvenusios Telšiuose, atminimą. Miniatiūriniai ,,žydukų“ medaliai ,,įsodinti“ svarbių žydų bendruomenės pastatų fasaduose ar jų buvimo vietose.

Sinagoga – dvasinis, kultūrinis, ekonominis ir politinis žydų bendruomenės centras. Ji atlieka kelias funkcijas – tai maldos namai, bendruomenės susirinkimo vieta ir mokykla. Telšiuose tarpukario metu veikė keturios sinagogos. Trys iš jų yra išlikusios, bet jų formos ir paskirtys yra pakeistos, o ketvirtoji buvo pačiame miesto centre, maždaug toje vietoje, kur dabar yra Laisvės gatvės penkiaaukščiai namai ir buvęs ,,Džiugo” kino teatras. Ši sinagoga nėra išlikusi, tačiau ant naujo pastato sienos, fasado plytoje yra ,,įsodintas“ ,,Žydelio“ medalis, kuris parodo, kad čia buvo pirmoji žydų Sinagoga Turgaus a. 19. Jei norite likusį gyvenimą būti išmintingi ir turtingi, suradus šį ,,Žyduko“ medalį, priliesti jo nosį dešinės rankos nykščiu ir neatitraukiant piršto apsisukti 360 laipsnių kampu. Jei nepavyko iš pirmo karto, drąsiai bandykite dar kartą.

Keliaukime toliau prie antrojo ,,Žydelio“ medalio į Iždinės g. 11. Telšių Ješiva – rabinų aukštoji mokykla. 1875 m. trys jauni rabinai įkūrė Telšių ješivą. Telšiai tapo vienu žymiausiu religinių studijų centru ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio mastu.

Trečiasis ,,Žydelio“ medalis įlietas ant dabartinės ,,Senamiesčio“ kavinės fasado plytelės, Turgaus a. 11 Pasak istorikų, šis pastatas turėjo didelę reikšmę miestui, nes jame buvo miesto druskos saugykla, kurią valdė žydai. Ši šeima buvo viena iš turtingiausių žydų šeimų Telšiuose.

Ketvirtasis žydelis įspaustas Šv. Antano Paduviečio katedros duryse, Katedros a. 2. Reljefinių durų kompoziciją sudaro  8 plokštumos, kurios chronologine tvarka aprėpia keturis svarbiausius krikščioniškosios Žemaitijos etapus. Penktojoje plokštėje, dešinėje kompozicijos pusėje galima įžvelgti telšiškiams gerai pažįstamą simbolį – „Amžinojo žydo“ portretą, primenantį vyskupo Tiškevičiaus kelionės į Jeruzalę prasmę.

Paskutinis, penktasis, ,,Žydelio“ medalis yra Aukštojoje g. 3. Čia buvo Kareivių sinagoga. Taip ji vadinama todėl, kad carinės Rusijos metais šioje sinagogoje žydų tautybės kareiviai duodavo ištikimybės priesaiką carui ir joje melsdavosi aukščiausio luomo žydai.

Atsiliepimai

Komentuoti

Išmanioji programėlė / Audio gidas

Tai - interaktyvi, naujoviška, šiuolaikinių technologijų sprendimais pagrįsta mokymosi ir kultūros pažinimo priemonė skirta Lietuvos ir užsienio lankytojams pažinti mūsų krašte esančius reikšmingus ir unikalius kultūros paveldo objektus bei žymius žmones