VšĮ Žemaitijos turizmo informacijos centras

Poeto Vytauto Mačernio takais

Parsisiųsti GPX
Trumpai apie maršrutą
4.2 km
9 val.
9
Maršruto danga
100% Asfaltas

Ar žinote, kuriais Telšių takais vaikščioje Telšiuose mokęsis poetas Vytautas Mačernis?

Pradėkime maršrutą nuo poeto dėdės Juozo Mačernio namų, buvusių teritorijoje ties dabartiniu adresu M. Valančiaus g. 21. Mokydamasis Telšių gimnazijoje poetas kurį laiką gyveno pas dėdę, o gimnazijoje mokėsi vienoje klasėje su pusbroliu. Dėdė buvo išsilavinęs žmogus - Telšių kunigų seminarijos dėstytojas, laikraščio „Žemaičių prietelius“ redaktorius. Pats namas neišlikęs. Šalia M. Valančiaus g. 21 pašto dėžutės pakabinta lentelė „Čia galėjo būti V. Mačernio gatvė“.

Senamiesčio link, eidami palei ežerą, poeto mintais taikais, užsukime į Žemaičių muziejų „Alka“. Čia 1943 m. lapkričio 7 d. muziejus surengė literatūros vakarą. Salė aidėjo plojimais, kai Vytautas Mačernis skaitė dvylika „Rudens“ sonetų. O kitą dieną poetas vėl buvo pakviestas į muziejų - įskaityti savo kūrybos į plokštelę.

Tęskime kelionę link Juodojo skverelio ežero takais, kuriais poetas Vytautas žingsniuodavo pas dėdę nuo savo kitų namų. 1935 – 1936 m. Vytautas gyveno Kalno gatvėje nr. 11, buvusiame „Kanklių“ draugijos pastate, Kalno g. 11. Namas nebeišlikęs, dabar jo teritorijoje yra Juodasis skverelis dar vadinamas Oskaro Goldnerio svereliu.

Nuo Juodojo skverelio pereikime prie Telšių Šv. Antano Paduviečio katedros. Katedros patalpose veikė Telšių bernardinų vienuolynas. Kapeliono Petro Patlapos paskatintas V. Mačernis buvo įsitraukęs į ateitininkų veiklą ir net tapęs ateitininkų vadovu. Ateitininkų susirinkimai dažniausiai vykdavo buvusio vienuolyno patalpose.

Nusileidę laiptais nuo Katedros aikštės, ežero kryptimi, ir pasukę dešinėn, rasime Telšių Žemaitės dramos teatrą, kurio scenoje anuomet dar gimnazistas V. Mačernis skaitė savo eilėraščius. Vėlliau su draugais Mačernis atvažiuodavo į kiekvieną Telšių teatro premjerą.

Kęstučio ir Laisvės gatvių sankirtoje, Kestučio g. 18, rasime ilgą dviaukštį pastatą - buvusią geležinkelininkų krautuvę. Šio pastato vietoje anksčiau stovėjo Tallat - Kelpšų namas, kuriame poetas gyveno ilgiausiai. Namo šeimininkas – Telšių kalėjimo prižiūrėtojas, už nemokamą maistą ir kambarį poetas papildomai mokė du šeimininko vaikus, padėjo jiems ruošti pamokas. Šalimais stovėjo ir „Masčio“ fabriko savininko Mykolo Augustinavičiaus namas, kurio namuose taip pat trumpai gyveno poetas.

S. Daukanto g. 14 rasime buvusį Motiejaus Valančiaus gimnazijos pastatą, kuriame V. Mačernis mokėsi atvykęs gyventi į Telšius. Išaugus gimnazijos mokinių skaičiui, patalpos tapo per ankštos, todėl 1936 m. Šviesos g. 15 pastatyta dabartinė Telšių Žemaitės gimnazija, kurioje išlikusi V. Mačernio klasė (https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=578206870207468&id=104540874240739). O 2018 m. gimnazijos kiemelyje poetui pastatyta skulptūra „Išsprogdinimas“. Atraskite skulptūros dvasią Telšių menininkės Emi Va akimis: https://www.facebook.com/emi.va.7/posts/4352414084872385 .Nuotrauka iš Žemaičių muziejaus ,,Alka" archyvo. Vytautas Mačernis 1937 m. https://www.limis.lt/greita-paieska/perziura/-/exhibit/preview/130000006692708?s_id=gwMNW6GwoOXTup0F&s_ind=28&valuable_type=EKSPONATAS

Kažką praleidome? Lauksime Jūsų laiško telsiuturizmas@gmail.com
Maršrutą parengė ŽTIC vadybininkė Viktorija Lekavičiutė

Atsiliepimai

Komentuoti

Išmanioji programėlė / Audio gidas

Tai - interaktyvi, naujoviška, šiuolaikinių technologijų sprendimais pagrįsta mokymosi ir kultūros pažinimo priemonė skirta Lietuvos ir užsienio lankytojams pažinti mūsų krašte esančius reikšmingus ir unikalius kultūros paveldo objektus bei žymius žmones