VšĮ Žemaitijos turizmo informacijos centras

Koplytėlės Tryškių seniūnijoje

Bažnyčios

KOPLYTĖLĖS

Žemaitijos pasididžiavimas ir išskirtinumas – liaudies meistrų senosios koplytėlės su medinėmis šventųjų skulptūromis.

Tryškių seniūnijoje taip pat gausu koplytėlių.

Dvi įtrauktos į kultūros paveldo nekilnojamojo turto registrą - Tryškiuose, Klaipėdos gatvėje, šv. Jurgio (1) ir Ubiškės bažnyčios šventoriuje esančios koplytėlės (2).

(3), Dirmeikių (4) , Kiršių (5), Tauragėnų (6), Pavirvyčio (7) kaimuose sakralią ervę žymi įvairių šventųjų skulptūrėlėmis ir stilizuotais ikonografiniais įrašais, lotyniško tipo metaliniais kryžiais papuoštos koplytėlės.

Smulkioji sakralinė architektūra iš kitų Lietuvos regionų išsiskiria ne tik didele paminklų rūšine įvairove, bet ir ypatinga įvairių formų koplytėlių gausa. Koplytėle gali būti vadinami labai skirtingos konstrukcijos paminklai: ant žemės, medinių ar akmens pamatų pastatytos koplytėlės; stulpai su koplytėlėmis viršūnėse – koplytstulpiai ir mažutės medžiuose pakabinamosios koplytėlės. Nepaisant skirtingos konstrukcijos ir išvaizdos, šių paminklų dvasinis turinys panašus. Juose vyrauja Jėzaus Kristaus ir Švč. Mergelės Marijos atvaizdai bei įvairius katalikų šventuosius vaizduojančios skulptūros, kuriomis galėjo būti išreiškiamos pačios įvairiausios tikinčiųjų dvasinės intencijos. Nuo nelaimių vandenyje turėjo apsaugoti paminklai su šv. Jono Nepomuko ir Jono Krikštytojo skulptūromis; laukų ir ūkio globa buvo pavedama šv. Izidoriui ir šv. Jurgiui; nuo stichinių nelaimių, gaisro saugojo sodybų ir gyvenviečių teritorijose statomi paminklai su šv. Florijonu ar šv. Agota; keliautojus ir ligonius globojo šv. Rokas; namų ir šeimos globėjais laikomi šv. Antanas, šv. Juozapas, šv. Kazimieras, šv. Ona; kapinių paminkluose neretai sutinkamos šv. Barboros, šv. Petro skulptūros.

Šaltinis: Tryškių seniūnija

Atsiliepimai

Komentuoti