VšĮ Žemaitijos turizmo informacijos centras

Žemaitijos kunigaikštystė

Meno ženklai

Kontaktai

Šeštoji plokštė – „Žemaitijos kunigaikštystė“ (prof. R. Inčirauskas). Čia matome istorinį Žemaitijos žemėlapį su pripažintų sutarčių, formavusių Žemaitijos sienas, datomis.

ŽEMAITIJOS KUNIGAIKŠTYSTĖ

Seni žemėlapiai rodo Žemaitiją prieš tūkstantį metų buvus lygiaverte Lietuvai valstybe. Taigi ir tauta – su savo žeme, kalba, tradicijomis. 1411 - 1795 m. Žemaitija buvo seniūnija. Tai teritorinis administracinis vienetas, kuris iki pat Nevėžio apėmė vakarinę Lietuvą. Ją sudarė žemės, o vėliau ­ valsčiai. XVI a. pirmoje pusėje čia veikė 29 valsčiai, kurie vėliau beveik nekito. Be jų, į Žemaitijos seniūniją dar įėjo Jurbarko apylinkė ir didžiojo kunigaikščio Skirsnemunės dvaras (Užnemunės apylinkės, priklausiusios Vilkijos ir Veliuonos valsčiams bei Skirsnemunės ir Jurbarko dvaras). 1441 m. Žemaitija tapo autonomiška Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sudėtyje. Tais pačiais metais Žemaitijai buvo suteiktas oficialus kunigaikštystės statusas ir ji buvo įtraukta į LDK, o vėliau - ir į Abiejų Tautų Respublikos valdovų titulus. Jos kunigaikščiu titulavosi Lietuvos Didysis kunigaikštis. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos egzistavimo laikotarpiu nė vienas dabartinės Lietuvos regiono etnosas – dzūkai, aukštaičiai, suvalkiečiai – neturėjo jokios valstybės titulatūros, t. y. valdovo titulu buvo įvardijamas tik Žemaičių regiono titulas. Tiesa, Žemaičių kunigaikščiais jau buvo Lietuvos valdovai ir jiems priklausė šis titulas, tačiau seniūno institucija išliko visą laiką kol egzistavo LDK.
Šaltinis: https://zemaitijospaveldas.eu/lt/zemaitijos-istorija

Plokštei pasirinktas vienas iš daugybės Europos žemėlapių – Kuršo, Žiemgalos ir Žemaitijos žemėlapis 1659 m., išleistas Paryžiuje N. Sanson D‘Abeberville, kuriame pažymėta apie 100 Žemaitijos miestų ir miestelių. Plokštės idėjos autorius profesorius Algirdas Žebrauskas sako: „Tai senas ir labai svarbus mūsų tapatybės ženklas Europos žemėlapyje. Literatūriniai ženklai (meška – Žemaitija ir arklys – Lietuva) taip pat įsirėžę mūsų sąmonėje nuo vaikystės. Tikiuosi, kad meninė plokštė su istoriniu žemėlapiu privers pasidomėti ir didžiuotis Žemaitijos istorija”.

Atsiliepimai

Komentuoti